Historia parafii św.Floriana

1991-1996r

Parafia Świętego Floriana w Elblągu – rzymskokatolicka parafia  położona w diecezji elbląskiej , w dekanacie Elbląg-Południe. Erygowana dekretem biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza w 1991 roku. Na ogrodach działkowych przy ulicy Wyżynnej została wydzierżawiona świetlica, w której utworzono kaplicę. Pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii został mianowany ksiądz Krzysztof Brzozowski – elblążanin. Kaplica, choć niewielka spełniła oczekiwania mieszkańców zamieszkujących na terenie parafii, którzy doczekali się własnego kościoła.

1996r
W lipcu 1996 roku obowiązki proboszcza przejął ksiądz Janusz Łukowski.

1998r
Pierwsza procesja Bożego Ciała ulicami parafii pod przewodnictwem pełniącego obowiązki proboszcza Janusza Łukowskiego.
W lipcu 1998 roku na proboszcza parafii został mianowany ksiądz Arkadiusz Chojnacki proboszcz z parafii Św.Jadwigi Królowej z Czarnina. Zamieszkuje w domu parafialnym przy ul. Ułańskiej.

1999r
Dzięki zaangażowaniu i determinacji księdza proboszcza Arkadiusza zostaje wytyczony teren za ogrodami działkowymi przy ulicy Wyżynnej pod zabudowę kościoła parafialnego.W dniu 3 maja chór Redemptoris z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu uroczystym śpiewem Hymnu Gaude Mater Polonia rozpoczyna uroczystości odpustowe. W kaplicy na działkach uroczystej Mszy Św. przewodniczy ksiądz biskup Józef Wysocki. Podczas tej wzniosłej uroczystości, zostaje poświęcony krzyż, który w uroczystej procesji zostaje przeniesiony przez mężczyzn w asyście strażaków na plac budowy świątyni.
6 czerwiec  1999 r – ta data na zawsze wpisała się w historię miasta. Papież Jan Paweł II, podczas swojej siódmej wizyty do Polski odwiedził Elbląg. Tu na powitanie Pielgrzyma Pokoju oraz z okazji zbliżającego się Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Związek Hodowców Gołębi Pocztowych wypuścił 2000 gołębi, które poszybowały nad ołtarzem i nad zgromadzonymi ludźmi. Podczas pobytu w Elblągu papież celebrował nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Jezusowego. Zbiegło się ono z rocznicą poświęcenia przez papieża Leona XIII całej ludzkości Sercu Chrystusa. W homilii Jan Paweł II nawiązał do męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, który zginął w pobliskim Świętym Gaju. – Trzeba być wiernym do końca, (…) trzeba mieć odwagę chronić obrazu Bożego w swojej duszy, nawet za największą cenę – mówił papież.

2000r

W kwietniu krótko po świętach Wielkanocnych rozpoczęto prace przy wykopach pod fundamenty budowy kościoła.

2001r
Mury kościoła parafialnego wzrastają serca, parafian się radują. Brygadzie budowlanej pana Ryszarda do pomocy przy pracach przychodzą mężczyźni, młodzież z parafii.
W lipcu doszło do włamania w kaplicy na działkach. Próba kradzieży naczyń liturgicznych mimo przeciętych krat nie powiodła się.
Ksiądz proboszcz, jako katecheta w starszych klasach szkoły podstawowej Nr 25, jako kapelan w areszcie śledczym w Elblągu prowadził akcje wsparcia osadzonych podczas Świat Bożego Narodzenia. W wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia o godz. 24.00 w budowanej świątyni częściowo bez dachu oraz bez okien została odprawiona pierwsza Msza Święta przy 20 stopniowym mrozie.

2003r
21 maja po raz pierwszy w budowanej świątyni odbyła się uroczystość I Komunii świętej. Od tego czasu w kościele odprawiane są regularnie msze święte niedzielne, natomiast w dni powszednie w kaplicy przy ul Ułańskiej.W lipcu grupa parafian wraz ze wspólnotą Betania ze Stagniewa uczestniczy w tygodniowych rekolekcjach we wspólnocie braci, w TAIZE we Francji.

2004r

4 stycznia tragicznie zmarł  Jan Szulżycki- pracownik gospodarczy parafii.

W dniach 15-23 maja w naszej parafii odbyły się pierwsze Misje Święte pod przewodnictwem misjonarzy ze zgromadzenia Redemptorystów. Misje prowadzili ojciec Zbigniew Michalski, ojciec Tadeusz Rzepiela.

Siostra Krystyna Majko (nazaretanka, katechetka) pracująca w naszej parafii od 1997 roku odchodzi z parafii do pracy katechetycznej w Blachowni koło Częstochowy.Ksiądz Arkadiusz mimo własnych dolegliwości, chorób przyjmuje do parafii księdza kanonika Henryka Brywczyńskiego – proboszcza z parafii Jana Chrzciciela z Gronowa Elbląskiego, który jako rezydent posługuje w naszej parafii. Ksiądz proboszcz Arkadiusz oraz parafianie otaczają księdza Henryka i wspierają księdza w jego chorobie aż do śmierci 04-11-2005 r . Pamięć o księdzu Henryku pozostała, na pamiątkę pobytu w naszej parafii ksiądz proboszcz umieszcza w kościele pamiątkową tablicę.

2005r
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Wiadomość o Jego śmierci ogłosił 60 tysiącom osób, zebranych na Placu Św. Piotra substytut watykańskiego sekretarza stanu arcybiskup Leonardo Sandri.Na tę wiadomość niemal cały świat na chwilę zamarł. Tego dnia można było zobaczyć tłumy wiernych modlących się w kościołach, płaczących i klęczących ludzi na ulicach, znicze i kwiaty przed pomnikami Jana Pawła II, świece w oknach, dźwięk kościelnych dzwonów oraz syren. Władze państwowe ogłosiły żałobę narodową aż do dnia pogrzebu. Nakazano opuszczenie flag państwowych do połowy masztów. Na wieść o śmierci Jana Pawła II opuszczono flagi przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, flagę narodową przepasano kirem. W Polsce księgi kondolencyjne były udostępnione m. in. w Nuncjaturze, Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski i Rezydencji Prymasa Polski. Hołd pamięci papieża Jana Pawła II specjalną uchwałą złożyło uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów. Nad Krakowem zabrzmiał Dzwon Zygmunta, który rozkołysali dzwonnicy z katedry na Wawelu. Dzwon ten rozbrzmiewał codziennie o godz. 7.45 aż do dnia pogrzebu Jana Pawła II, tj. 8 kwietnia. W całym kraju wywieszone były przepasane kirem flagi papieskie, państwowe i miejskie. W wielu miastach odwołane zostały koncerty, przedstawienia teatralne i seanse kinowe. Odbyły się nocne czuwania i msze święte w intencji zmarłego papieża.

Budowany kościół staje się coraz piękniejszy. Wykonano elewacje, zainstalowano centralne ogrzewanie. Posadzka została wyłożona dywanami, które dostarczyli parafianie. Jest czysto, ciepło, przytulnie. W październiku ksiądz Arkadiusz trafił do szpitala z lekkim wylewem. Na czas jego rekonwalescencji obowiązki proboszcza przejmuje ksiądz Ryszard Półtorak. Parafianie modlą się o zdrowie i potrzebne łaski dla księdza. Nie tracą nadziei na rychły powrót proboszcza do swoich parafian.

2007r
Pod koniec kwietnia powraca do pracy proboszcz ksiądz Arkadiusz, pomaga siostrze Samueli w przygotowaniu dzieci do pierwszej komunii świętej. Rodzice dzieci komunijnych w darze dla parafii ufundowali baldachim.

Pod koniec maja odbyła się doniosła uroczystość 20-lecia święceń kapłańskich księdza proboszcza Arkadiusza Chojnackiego oraz księdza Ryszarda Półtoraka, którzy otrzymali świecenia kapłańskie 30 maja 1987 roku. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył ksiądz biskup Józef Wysocki. W uroczystości była obecna rodzina księdza Arkadiusza, przyjaciele, oraz wierni parafianie.

2008r
Jeszcze przed zimą zostały wylane schody do kościoła, zamocowano poręcze.
Dzięki życzliwości oraz szczodrości parafian został zakupiony sztandar Świętego Floriana Męczennika, który został poświęcony w dniu 4 maja w święto naszego patrona podczas uroczystości odpustowej.Po wakacjach ksiądz proboszcz rozpoczyna budowę domu parafialnego. W połowie października przystąpiono do wykopów. Pan Ryszard wraz ze swoją brygadą budowlaną uwijali się i przed pierwszymi mrozami fundamenty zostały zalane betonem.

2009r

Po świętach wielkanocnych ksiądz proboszcz udaje się do szpitala w Prabutach na szczegółowe badania lekarskie płuc.

Prace budowlane domu parafialnego trwają intensywnie. Dzięki pomocy parafian pracownikom udało się wykonać dach na plebanii. Wewnątrz przez całą zimę trwają prace wykończeniowe. Nad całością czuwa proboszcz, którego najczęściej można spotkać na plebanii. Budowlańcom, a szczególnie parafianom zależy, aby proboszcz jak najszybciej wprowadził się na plebanię gdyż choroba księdza postępuje, a mieszkanie w podpiwniczeniu kościoła nie jest korzystne ze względu na stan zdrowia.

2010r

28 lutego   J. E. Ks. bp Józef Wysocki , podczas  Mszy Św. udzielił  sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii,sakrament przyjęło  25 osób.

W lipcu ksiądz proboszcz Arkadiusz ponownie trafia do szpitala ze względu na stan zdrowia. W sierpniu na zakończenie niedzielnej Mszy św. ksiądz Arkadiusz informuje parafian o chorobie, prosząc swoich parafian o modlitwę w Jego intencji. Każdy wolny czas spędza przy budowie plebanii towarzysząc ekipie budowlanej.

10 października ksiądz proboszcz obchodził 48 urodziny. Marzenie, aby zamieszkać spełniło się. Wysiłek pracowników oraz pomoc parafian i zaangażowanie księdza Arkadiusza opłacało się. Dzień przed urodzinami grupa parafian przenosi rzeczy księdza z podpiwniczenia do wymarzonej plebanii.

Po uroczystej Mszy św., której przewodniczy jubilat wraz z księdzem Ryszardem, księdzem prałatem Bronisławem parafianie odśpiewali gromkie sto lat. Były życzenia, wzruszenia. W tym  szczególnym dniu była obecna rodzina księdza,  przyjaciela, znajomi z innych parafii.

Pod koniec października ks, Arkadiusz jedzie na konsultacje do akademii wojskowej w Warszawie.Księdzu Arkadiuszowi towarzyszy ks.prałat Bronisław, który wspiera księdza  Arkadiusza swoją codzienną obecnością i modlitwą w szpitalu.W dniu 11 listopada ksiądz przechodzi poważną operację.Parafianie odmawiają codziennie różaniec o ulgę w cierpieniu dla swojego proboszcza.

W dniu 14 listopada podczas niedzielnej Mszy świętej około godziny 12.00 dociera do parafian informacja o śmierci księdza Arkadiusza Chojnackiego.

W dniu 17 listopada w parafialnym kościele, którego budowniczym był ksiądz proboszcz Arkadiusz Chojnacki odbywa się jego ostatnie pożegnanie.

18 listopada w rodzinnej miejscowości Nebrowo po Mszy świętej w kościele parafialnym ksiądz proboszcz zostaje pochowany na cmentarzu.Podczas ostatniej drogi  księdzu Arkowi  towarzyszą tłumy parafian, ksiądz biskup Józef Wysocki, kapłani, siostry zakonne, władze miasta Elbląga.

28 listopada do parafii przybywa ksiądz Andrzej Klukowski.  W dniu 12 grudnia ksiądz dziekan  Dariusz Paczkowski odczytuje  dekret o  mianowaniu księdza Andrzeja proboszczem parafii Świętego Floriana Męczennika w Elblągu. Podczas tej wzniosłej uroczystości modlitwą otaczają  księdza Andrzeja jego Rodzice,babcia, kapłani ,siostry zakonne, parafianie,.

2011r
Trwają prace wykończeniowe górnej części domu parafialnego oraz wykonanie pokrycia dachowego. W czerwcu ksiądz biskup Józef Wysocki dokonuje poświęcenia domu parafialnego, w którym zamieszkał ksiądz Andrzej Klukowski.

2012r
W maju teren wokół kościoła zostaje wyrównany. Zostało wykonane ogrodzenie terenu wokół kościoła.
W dniach od 9 do 24 sierpnia odbyła się peregrynacja kopii jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej w cudownej ikonie Nawiedzenia po elbląskich parafiach.
W dniu 09-10 sierpnia 2012r po raz pierwszy w historii naszej parafii odbyła się peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej świątyni.
Idea wędrówki kopii Obrazu Jasnogórskiego narodziła się w okresie niezwykle trudnym dla Kościoła i narodu polskiego. W latach 1953-1956 przebywający w więzieniu Prymas polski kard. Stefan Wyszyński opracował plan duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry rozumiana jako wkroczenie Maryi w życie codzienne społeczeństwa.

2014r
Zostały wykonane prace wewnątrz świątyni -malowanie,ułożenie posadzki,zainstalowano nowe oświetlenie.Po wielu staraniach ,miasto wykonało oświetlenie odcinka 150 metrów od szkoły Nr 25 w kierunku kościoła.Zamontowane lampy poprawiły bezpieczeństwo dzieciom,wracającym z zajęć w szkole,oraz osobom uczęszczającym w wieczornych nabożeństwach w kościele.

2015r

31 maja  odbyła się uroczystość I Komunii świętej, 4o dzieci przyjęło pierwszy raz eucharystyczne ciało Pana Jezusa do swojego serca.

22 listopada  J. E. Ks. bp Jan Styrna , podczas  Mszy Św. o godz 13.oo i udzielił  sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii,sakrament przyjęło 20 osób.

29 listopada ks. kan. Ryszard Półtorak – z dniem 1 grudnia został  proboszczem parafii Trójcy Św. w Elblągu( dzielnica Zatorze). W związku z tą nominacją ks. Ryszard zakończył  posługę duszpasterską, w naszej parafii jako wieloletni pomocnik i przyjaciel naszej parafii.

20 grudzień  ks Radosław Robak duszpasterz pomocniczy w naszym kościele,   w celu podjęcia leczenia stanu zdrowia  dekretem biskupa elbląskiego został odwołany z posługi kapłańskiej .

2016r

Wspomnienie  Misji  Świętych

Nasze serca przepełnia radość, uwielbienie i dziękczynienie. Uwielbiamy Boga w świętym czasie misji, który mogliśmy przeżyć w naszej wspólnocie parafialnej. Dziękujemy  Bogu za dar Jego łaski, za dar Jego Miłości. Dziękujemy Ojcom Misjonarzom Klaretynom : Ojcu Krzysztofowi Sikorze i ojcu Markowi Matuszek za poprowadzenie tych świętych misji, za podjęcie trudu odnowy naszych serc. Dziękujemy za misyjne nauki, za słowa proste- a jednocześnie piękne i mądre- płynące  prosto z serca i dlatego tak łatwo trafiające do naszych serc. W czasie Misji Świętych na nowo odkrywaliśmy i poznawaliśmy Chrystusa, zapraszaliśmy Go na nowo do naszych serc i na nowo doświadczaliśmy Bożej Miłości.

Misje trwały od niedzieli 28 lutego do czwartku 3 marca. Przez szereg dni na nowo odkrywaliśmy istotę chrześcijaństwa, Bożą Ewangelię i Bożą Obecność . Na zakończenie zgromadziliśmy się przy stole eucharystycznym wraz z biskupem Józefem, który przewodniczył Eucharystii rozesłania nas do codzienności, ale tej juz chrześcijańskiej codzienności. Biskup jest znakiem Kościoła Powszechnego, każdy biskup wyraża ciągłość apostolskości Kościoła na mocy sukcesji apostolskiej. dlatego wraz z biskupem modliliśmy się na tej ostatniej misyjnej Eucharystii, by te misje przyniosły owoce w naszym chrześcijańskim życiu. Na zakończenie biskup wraz z misjonarzami udzielił nam błogosławieństwa.

2017 r

28.05. o godz.11.00 dzieci z naszej parafii i ze szkoły nr 25, po raz pierwszy  przyjęły   eucharystyczne ciało Pana Jezusa do swojego serca.

19 listopada  J. E. Ks. bp Jacek Jezierski , podczas  Mszy Św. o godz 13.oo  udzielił  sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii.

Wykonano zadaszenie przy wejściu głównym do świątyni oraz przy wejściach bocznych.

 

Wykorzystano materiały z kroniki parafialnej.